SEO

Zasada First Link Counts – prawda, czy fałsz?

First Link Counts

Na czym polega zasada First Link Counts?

FLC – zasada pierwszego linku mówi o tym, że jeśli na jednej stronie znajdzie się więcej niż jeden link, algorytm weźmie pod uwagę tylko jeden link. Tego który link zostanie wzięty pod uwagę nie wiemy.
Ze strony Google, jak zwykle mamy zapewnienie, że ten właściwszy, bardziej odpowiedni. Poniżej wideo z wypowiedzią Matta Cuttsa z 2014 r. Tak wiem, aktualne źródło, ale nie znalazłem nic świeższego.
Co do drugiej strony medalu, większość testów z jakimi spotkałem się w internecie, mówi o braniu pod uwagę pierwszego w kolejności linku.
W dalszej części materiału opisze przypadek, w którym złamanie tej zasady przyniosło mi nie małe korzyści i skłoniło mnie do jej zakwestionowania.

Kiedy najczęściej łamiemy zasadę FLC?

Często powielanie linków ma miejsce na stronach kategorii. Kiedy miniaturka wpisu jest pierwszym linkiem, tytuł drugim, a czytaj więcej trzecim.
Analogiczne sytuacje są częste w przypadku stron kategorii produktów. W tych przypadkach ilość linków wewnętrznych znacznie wzrasta.

Metody omijania FLC

Podobno sposobem na ominięcie zasady FLC jest zastosowanie kotwic. Kotwice to linki kierujące do konkretnego elementu strony (nagłówka, div’a, itp.). W tym przypadku, linkując do różnych elementów strony, każdy odnośnik różni się od poprzednich, ale jednocześnie kieruje do tej samej podstrony.

Przykład przeczący zasadzie First Link Counts

Metoda była testowana na trzech sklepach różnej wielkości, z różnych branż. Jak można się domyślić w przypadku największego efekty były najlepiej zauważalne.
Wszystkie strony zawierały okruszki, Pierwszy link znajdował się właśnie tam.
W opisach produktów, na ich końcu (w nie zachęcającej do wyjścia ze strony produktu formie), dodaliśmy drugi link z frazą ogólną, na kórą była pozycjonowana strona kategorii. Efektem było znaczne poprawienie się pozycji ze strony kategorii. Zgodnie z zasadą brania pod uwagę TYLKO pierwszego linku, nasze działania nie powinny w najmniejszym stopniu wpłynąć na widoczność strony. Tak więc jeśli zasada działa, skłaniałbym się w stronę, że brany pod uwagę jest lepszy lub lepiej pasujący do sytuacji link.

Podsumowanie

First Link Counts fb

Na koniec chciałem przytoczyć komentarz z Facebook’a, który był odpowiedzią na moje pytanie o zasadność teorii First Link Counts, lub jak twierdzi Tomek filozofii FLC.

Myślę, że to idealne podsumowanie, nie namawiam nikogo do masowego spamowania linkami wewnętrznymi, ale do sprawdzania, czy ogólnoprzyjęte zasady zawsze mają ten sam skutek.

Reklama
 

 

Reklama

4 thoughts on “Zasada First Link Counts – prawda, czy fałsz?

    1. Tylko po co manipulować. Jest wiele pytań o to czy linki w menu łapią się na LFC czy nie. Jakby przyjąć, że cześci administracyjne sa pomijane to łatwiej wtedy (na logikę) podjeśc do FLC w treści cz produktach czy usługach oraz samej stopce 🙂

      Ale skoro w stopce i menu dajemy te same linki to co z FLC? Widac działa ale jakby nie działa – bo linki w stopce pomagają w linkowaniu wewnetrznym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *