Content MarketingNarzędzia SEO

GoodContent.pl – platforma do zamawiania tekstów SEO

GoodContent.pl - platforma do zamawiania tekstów SEO

Tworzenie zawartości stron internetowych — różnej jakości tekstów SEO, artykułów czy innych materiałów pisanych nie zawsze jest proste. Dlatego też twórcy stron lub inni zleceniodawcy korzystają z usług copywriterów.
Jednym z miejsc, gdzie w prosty sposób można zlecić napisanie tekstu na dowolny temat, jest portal GoodContent.pl. Przyjrzyjmy się jego cechom, czy warto z niego korzystać zarówno od strony zleceniodawcy, jak i osób piszących teksty.

Rozpoczęcie korzystania z GoodContent.pl

—Reklama—

goodcontent baner slim

Platforma ma prosty interfejs i umożliwia rejestrację oraz logowanie pod tym samym adresem zarówno dla osób chcących zlecić napisanie jakiegoś tekstu, jak i dla copywriterów.

  • Rejestracja wymaga od użytkownika podania kilku podstawowych danych oraz określenia roli zleceniodawcy bądź copywritera.
  • W przypadku osób piszących teksty podczas rejestracji wymagane jest także napisanie również krótkiego (minimum 500 znaków) tekstu z podanym słowem lub wyrażeniem.
  • Na adres e-mail przychodzi wiadomość z linkiem aktywującym konto, a dla copywriterów po jakimś czasie również informacja o zaakceptowaniu tekstu próbnego.
panel logowania goodcontent
panel rejaseracji goodcontent

Po zalogowaniu jednoznacznym z akceptacją regulaminu ukazuje się panel zróżnicowany w zależności od roli, jaką określił użytkownik. Jeden użytkownik, utożsamiany jednoznacznie z adresem e-mail może pełnić jedynie jedną funkcję, co jest raczej oczywistym rozwiązaniem. W razie zapomnienia hasła można w łatwy sposób je zmienić z użyciem podanego adresu e-mail.

Zlecanie realizacji tekstów

Panel GoodContent.pl dla zleceniodawcy jest przejrzysty i umożliwia łatwą nawigację dzięki czytelnemu menu z lewej strony. Okno startowe jest automatycznie skróconą instrukcją korzystania z serwisu, po zalogowaniu mamy także od razu podgląd środków przed płaconych. Strona działa również w wersji na urządzenia mobilne.

Panel dla zleceniodawcy

Zlecenia na napisanie tekstów dodaje się w dosyć intuicyjny sposób. Można skorzystać z linku w instrukcji albo z menu. Określając zlecenie, należy uzupełnić:

  • tytuł,
  • opis,
  • ilość tekstów,
  • tematy,
  • słowa kluczowe.

Dane można zaimportować z pliku CSV, co może znacznie przyspieszyć pracę. Następnie należy określić minimalną ilość znaków — nie ma możliwości podania górnej granicy ani ilości słów – oraz budżet brutto za pojedynczy tekst — takie same dla każdego tematu z danego zlecenia.
Może to stanowić pewną niedogodność, każde zróżnicowanie wymaga osobnego zlecenia. 

Jeżeli zleceniodawca ma już doświadczenie na platformie, może skorzystać z opcji zlecenia prywatnego, zapraszając tylko wybranych copywriterów do zlecenia. Można również przeprowadzić rekrutację i poprosić o wysyłanie tekstów próbnych, a na ich podstawie wybrać osoby do realizacji zlecenia. Wydłuża to potencjalnie jego wykonanie, ale pomaga zagwarantować pożądaną jakość i spójność tekstów. 

Szybkość i jakość realizacji zleceń

Na platformie zarejestrowanych jest ponad 12 000 copywriterów, więc potencjalnie realizacja zleceń powinna być szybka, gdyż nad każdym tekstem może pracować inny użytkownik.
Jak jest w rzeczywistości? To zależy od tematyki tekstów, a także stawki za 1000 znaków — te lepiej płatne zwykle wykonywane są szybciej. Nie ma możliwości ustawienia terminu realizacji zlecenia — pozostaje tylko opcja podania go w opisie. Na pojedynczy tekst copywriter ma 6 godzin rezerwacji, ale może jej po upływie czasu dokonywać ponownie i wydłużać wykonywanie zlecenia.

Jakość jest na całkiem dobrym poziomie, choć platforma ma tutaj pewne wady. Jedyną miarą jakości copywriterów jest ilość odrzuconych tekstów przez zleceniodawców lub system, nie ma systemu ocen czy opinii. Sama platforma zapewnia unikalność tekstów dzięki “autorskiemu systemowi antyplagiatowemu”, nie ma jednak informacji, na jakich danych on bazuje. Można natomiast teksty w ciągu 7 dni od otrzymania odesłać do poprawy lub po prostu odrzucić. Jeżeli tego się nie zrobi — są automatycznie akceptowane.

Oprócz możliwości tworzenia zleceń prywatnych jest także opcja filtracji osób mających dostęp do wszystkich zleceń wstawianych przez zleceniodawcę na platformę. Umożliwia to lista copywriterów.
Ponownie, jest to wygodne rozwiązanie, jeżeli znamy już niektórych wykonawców albo też chcemy odrzucić tych mało doświadczonych z dużym odsetkiem niezaakceptowanych tekstów. Platforma pozwala również na łatwą komunikację z innymi użytkownikami oraz w razie potrzeby — kontakt z administracją, który przebiega sprawnie, często nawet w późnych godzinach wieczornych. 

lista copywriterow

Rozliczenia

Platforma GoodContent.pl umożliwia łatwe rozliczenie za kupione teksty. Można skorzystać z wirtualnego portfela, czyli dokonać przedpłaty. Można także każde zlecenie opłacać osobno, po ich utworzeniu. Płatności realizowane są albo przelewem tradycyjnym na konto, albo z pomocą usługi Przelewy24. Na koniec miesiąca automatycznie generowana jest faktura za zakupione teksty — nie trzeba pamiętać ani zgłaszać potrzeby. Nie ma konieczności posiadania firmy, by korzystać z GoodContent.pl

“Druga strona” GoodContent.pl

Dla copywriterów GoodContent.pl to interesujące miejsce właściwie zawsze posiadające jakieś zlecenia. Obsługa jest intuicyjna i dosyć uproszczona, na starcie również po zalogowaniu jest do dyspozycji swoista instrukcja. Zlecenia można filtrować na różne sposoby i rezerwować. Niestety – nie ma dostępnej filtracji tematycznej, a rezerwacja dotyczy zawsze pojedynczego tekstu i tylko na 6 godzin, co jest uciążliwe zwłaszcza przy dłuższych tekstach, których realizacji podejmuje się wieczorem, a chce się zakończyć rano. 

dodanie zlecenia w goodcontent

Zleceniodawcy mogą odrzucać teksty bez podania przyczyny, co bywa denerwujące zwłaszcza przy większych zleceniach. Problemem często są również niskie stawki za teksty o dosyć wysokiej jakości i wymaganiach. Plusem są terminowe wypłaty, które mogą być dokonywane raz w miesiącu już od 100 zł zgromadzonych na koncie. Platforma umożliwia współpracę na podstawie każdorazowo generowanych umów o dzieło lub w przypadku działalności gospodarczej, wystawianych rachunków.

Podsumowanie

Podsumowując, GoodContent.pl mimo kilku wad jest dobrym miejscem zarówno dla zleceniodawców, jak i copywriterów chcących mieć stały dostęp do różnorodnych zleceń. Zastosowane rozwiązania są w wielu aspektach nietypowe, jednak sprawdzają się dobrze, gdyż platforma zdobywa coraz szerszą rzeszę użytkowników. Platforma rozwija się w bardzo szybkim tempie i prawdopodobnie stanowi aktualnie najpopularniejsze tego typu rozwiązanie.

Autor: Anna Labuda

copywriterka pracująca w branży od 5 lat.

—Reklama—

goodcontent baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *