Narzędzia SEOSEO

Pulno.com – narzędzie do audytu SEO strony

pulno SEO

Pulno to narzędzie służące do analizowania stron WWW i wykonywania audytów SEO. System automatyzuje zadania wykonywane podczas audytów SEO i przedstawia wyniki w postaci łatwych do zrozumienia porad. Zawiera też dokumentację umożliwiającą przeprowadzenie użytkownika krok po kroku przez proces optymalizowania własnego serwisu.

Przez kilkanaście ostatnich lat zajmowaliśmy się budowaniem narzędzi SEO na własne potrzeby i potrzeby naszych klientów. Stworzyliśmy wiele automatycznych rozwiązań, które pomagały nam w audytach, monitorowaniu strony, czy komunikowaniu problemów jakie należy rozwiązać. W końcu postanowiliśmy zebrać wszystko w jedno narzędzie, które pozwala wykonywać większość z tych zadań kompleksowo. Nasze doświadczenia stały się motorem do stworzenia Pulno.

Jak działa Pulno?

System analizuje stronę emulując zachowanie robotów wyszukiwarek internetowych, zbiera wszystkie informacje w całość, a następnie dokonuje analizy całego serwisu. Weryfikujemy podstawowe błędy, zgodności ze znanymi wytycznymi SEO, problemy z optymalizacją wydajności, a także rzeczy, które według naszego doświadczenia pozytywnie lub negatywnie wpływają na postrzeganie strony przez wyszukiwarki internetowe. Serwis umożliwia badanie przepływu linków, duplikowanych treści i wielu czynników optymalizacyjnych, których analiza manualna wymaga mnóstwa czasu. Bardzo duży nacisk położyliśmy też na badanie wydajności, ponieważ jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na rankingi stron, szczególnie przy tak dużym nacisku Google na urządzenia mobilne i fakcie, że  większość ruchu z wyszukiwarek generują telefony i tablety.

Jak poprawić jakość swojej strony ?

Podczas audytów SEO posługiwaliśmy się zawsze listą TODO, czyli konkretnymi instrukcjami co po kolei musimy sprawdzić i co w efekcie na stronie należy naprawić. Serwis posługuje się podobną filozofią, tylko wszystko dzieje się automatycznie.

Po wpisaniu adresu strony i odczekaniu kilku minut otrzymujemy listę najpoważniejszych błędów, a także podsumowanie ze wszystkimi, również mniej istotnymi problemami.

jak poprawić jakość strony z pulno

Na tej przykładowej stronie www system wykrył brak opisów meta, brak implementacji szyfrowania, brak wersji mobilnej, niedziałające linki zewnętrzne i brak unikalnych treści na kilku podstronach. Jest to spis jedynie najpoważniejszych rzeczy, które należy zmodyfikować.

W przypadku gdy użytkownik nie jest pewien jak zabrać się za rozwiązywanie poszczególnych problemów, wystarczy kliknąć w przycisk “Napraw to” by otrzymać tooltip z instrukcją.

jak poprawić jakość strony z pulno cz2

Instrukcja zawiera link do artykułu tłumaczącego dokładnie o co chodzi w danym problemie, z jakimi wytycznymi jest związany i co należy dalej zrobić. Dodatkowo tooltip daje dostęp do raportu wskazującego inne miejsca w serwisie, gdzie znaleziono podobne problemy.

jak poprawić jakość strony z pulno cz3

Występujące błędy pogrupowano na kilka kategorii, które zebrane są w agregujące je raporty. Przykładowy raport powyżej pokazuje problemy związane z treścią, duplikowaniem treści, deklaracjami języka itp. Każdy raport można wyeksportować do pliku xls lub csv, a także wybrać interesujące nas strony poprzez sortowanie i filtrowanie. W systemie dostępne jest wiele raportów. Agregują one informacje o prędkości ładowania stron, nagłówkach, problemach z meta tagami, linkowaniem zewnętrznym, wewnętrznym itp.

Poza samymi funkcjami informacyjnymi system posiada także raporty, które można przesłać do klienta. Na stronach analiz dostępny jest klawisz  “Pobierz raport” ułatwiający uporządkowywanie korekcji błędów i komunikację z zewnętrznymi osobami biorącymi udział w zarządzaniu stroną. Jest on zbudowany w postaci listy TODO problemów, które należy rozwiązać by poprawić optymalizację strony.

raport pulno seo

Rozwiązanie wzorowane jest na raportach, które wysyłaliśmy do klientów by usprawnić komunikację i łatwą interpretację rozwiązywania danego problemu. Po wykonaniu niezbędnych poprawek wystarczy po prostu ponownie przeprowadzić analizę strony, wygenerować plik z raportem i porównać jego zawartość z poprzednim, bez konieczności kontrolowania każdej korekty zleconej webmasterowi.

System wspomaga użytkowników również w procesie implementowania poprawek. Przy pełnej analizie podstrony system analizuje, czy strona zawiera nieużywany kod CSS i potrafi wygenerować zmodyfikowane pliki css zawierające jedynie używany kod. System potrafi wykrywać również nieużywane czcionki i proponować ich usunięcie, a wszystko po to, by maksymalnie skrócić czas od wpisania adresu strony www do wyświetlenia jej zawartości użytkownikowi. Prędkość ładowania strony jest jednym z kluczowych czynników optymalizacji.

css pulno

Kolejnym ważnym czynnikiem rankingowym jest jakość treści zamieszczanych w serwisach. Pulno analizuje ilość unikalnych treści wewnątrz serwisu; pozwala także jednym kliknięciem wykonać zapytanie w wyszukiwarce analizujące czy dane treści nie są zduplikowane na innych stronach w internecie.

raport pulno 2

Przycisk szkła powiększającego pozwala przeszukać Google w poszukiwaniu konkretnego sformułowania użytego na stronie.

Podsumowanie

Pulno umożliwia mniej zaawansowanym użytkownikom przeanalizowanie swojego serwisu i uzyskanie informacji na temat rozwiązywania większości ważnych problemów związanych z on page SEO, a także przyspiesza i systematyzuje pracę bardziej zaawansowanych specjalistów od SEO. Pozwala w szybki sposób ocenić problemy z przykładową stroną, które mogą wpłynąć na jej pozycjonowanie, zarówno gdy chcemy promować własnego bloga czy też planujemy złożyć klientowi ofertę na pozycjonowanie. Problemy z wydajnością, błędami na stronie czy brakiem unikalnych treści mogą negatywnie wpływać na wypozycjonowanie danego projektu i dlatego warto je wszystkie rozwiązać w pierwszej kolejności.

Autor: Krzysztof Czerwiński

Programista full stack z ponad 20 letnim doświadczeniem. Z powodzeniem stworzył i wypozycjonował wiele serwisów internetowych w Polsce i za granicą. Specjalista od technicznych zagadnień związanych z optymalizacją stron. Współtwórca Pulno.

Kod rabatowy

Na sam koniec, dla osób, które dotarły do tego miejsca, Pulno.com przygotowało kod rabatowy -10% ( RABATM10 ).
Narzędzie ma darmowy pakiet obejmujący 200 podstron, więc testować można za darmo.

Reklama
 

 

Reklama

2 thoughts on “Pulno.com – narzędzie do audytu SEO strony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *