Zacznijmy od małego wprowadzenia – czym tak na prawdę jest wordpress?
WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Swoją popularność zawdzięcza, przynajmniej w mojej opinii elastyczności. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich wtyczek, których biblioteka zadaje się nie mieć końca z WordPressa możemy zrobić praktycznie każdy rodzaj strony. Blog to oczywiście główny zamysł twórców tego systemu, ale również sklep internetowy (woocommerce), katalog stron/firm, a nawet portal aukcyjny/ogłoszeniowy, czy forum. Również firmy uruchamiając swoje wizytówki często stawiają na WordPressa. Dzięki prostemu w obsłudze panelowi nie wymaga on interwencji programisty do większości modyfikacji.
Tylko po co ja Ci to wszystko mówię, jeśli trafiłeś na ten artykuł, najprawdopodobniej doskonale wiesz czym jest CMS WordPress. Mówię to, bo chcę żebyś zastanowił się czym jest ten system po rozebraniu na części pierwsze.
- Po pierwsze jest to zestaw plików odpowiadających za wygląd graficzny. Są to pliki HTML tworzące strukturę całej strony oraz pliki CSS i JS odpowiadające za wizualną część strony (kolory, fonty, szerokości poszczególnych elementów i animacje).
- Po drugie jest to baza, a w zasadzie bazy danych. Bazy danych przechowują informacje o dostępie do panelu administracyjnego, treści Twoich podstron, komentarze, konfigurację strony oraz wszystkie dane potrzebne do działania wtyczek, które zainstalujesz.
- Ostatnia grupa to media. Wszelkiego rodzaju pliki graficzne, dźwiękowe, PDF’y, itp.
Wszystkie powyżej wymienione pliki mają swoją wagę. I oczywiście w pierwszej kolejności należałoby zoptymalizować stronę tak aby była on możliwie niska, ale bez względu na to jak dobrze wykonamy tą część pracy strona nadal musi zostać przesłana do użytkowników chcących poznać jej treść. Jeśli nie chcesz tracić potencjalnych klientów przez ładowanie strony trwające kilka dni powinieneś przeczytać ten artykuł do końca. Mam nadzieję, że to pozwoli Ci wybrać “najlepszy hosting wordpress”.
Dla czego warto zadbać o to by strona ładowała się szybciej?
Szybkość ładowania strony jest ważna z dwóch powodów. Pierwszy z nich to wpływ szybkości ładowania strony na jej widoczność w wyszukiwarce Google. O tym jak duży jest to wpływ można by długo debatować. Ja pozostanę przy typowym to zależy :). Skupiłbym się bardziej na drugim powodzie jakim jest wzrost lub spadek konwersji.
spowolnienie strony o 1 sekundę powoduje zmniejszenie zadowolenia klientów aż o 16%! Co więcej, liczba odsłon zmniejsza się o 11%, gdyż użytkownicy wychodzą ze sklepu, zanim załaduje się on do końca, a konwersja spada o 7%. Mówiąc krótko, każda niepotrzebna sekunda ładowania strony kosztuje nas 7% potencjalnych zysków.
Źródło: https://woocommerce.pl/konwersja-woocommerce/
Niezależnie od tego co będzie dla nas konwersją szybkość działania strony może ją poprawić lub pogorszyć. Nie dotyczy to tylko sklepów online. Sprawność serwisu może zwiększyć również skuteczność pozyskiwania leadów.
O optymalizację wczytywania się treści powinniśmy się szczególnie martwić przy serwisach zarabiających na reklamach display. Wolno wczytujące się reklamy obniżają vieability, czyli współczynnik kontaktu użytkownika z reklamą, a to jest bardzo silnie skorelowane z ich klikalnością, z kolei ta bezpośrednio wpływa na zysk z emisji reklam.
W czym hosting dla wordpress różni się od tradycyjnego rozwiązania?
Czy hosting sprzedawany jako dedykowane rozwiązanie dla stron zbudowanych na silniku wordress różnią się czymś od zwykłych ofert? Tak, a przynajmniej powinien. Prawdopodobnie jeśli dobrze poszukać, znajdziesz firmy próbujące sprzedać zwykłą przestrzeń hostingową w wordpressowym opakowaniu, ale hostingi dostosowane do stron WP nie tylko z nazwy są wyposażone w szereg technologii przyspieszających te serwisy. Oto kilka z nich:
- Dyski SSD NVMe – są to najszybsze dyski SSD, przynajmniej na stan mojej wiedzy, zdobytej w Google 🙂 Samo przez się rozumie, że ma to znaczny wpływ na szybkość działania strony.
- LiteSpeed z pluginem LS Cache – jest to szybki serwer, który swoją sprawność zawdzięcza oszczędzaniu zasobów i transferu. Na teletechnikaliach się nie znam, ale statystyki testów, z którymi spotkałem się w sieci są obiecujące.
- Memcached i Redis – technologia pozwalająca na trwałe zapisanie wyników zapytań do bazy w pamięci podręcznej. Dzięki temu ilość zapytań do bazy danych zostaje ograniczona, a to poprawia szybkość działania całego systemu.
- Google QUIC – to protokół zaprojektowany przez firmę Google. Spolszczona nazwa to “Szybkie połączenia internetowe UDP”. W dużym skrócie, wykorzystanie tego protokołu skraca czas potrzebny na połączenie pomiędzy serwerem, a przeglądarką.
- Dodatkowe zabezpieczenia danych – WordPress to najpopularniejszy system CMS, w związku z tym jest najpopularniejszym celem ataków. W pakietach wordpress hosting często możemy spotkać dodatkowe technologie zapewniające bezpieczeństwo naszych danych.
Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru oferty hostingowej?
Żeby nie powielać ponownie tego co zostało już powiedziane, odeślę Cię do wpisu Jaki hosting wybrać z myślą o SEO. Jeśli jednak nie chcesz zagłębiać się w szczegóły i potrzebujesz tylko podstawowych informacji potrzebnych do wyboru oferty to zrobimy szybkie podsumowanie.
Chyba każda sensowna firma hostingowa oferuje pomoc w przeniesieniu plików na nowy serwer ftp, konfiguracji domeny i DNS. W większości ofert znajdziemy też konta e-mail i bazy danych w cenie. To na co warto zwrócić uwagę to przede wszystkim:
- Dostępna przestrzeń – zastanów się ile miejsca będziesz potrzebował. Czy strona będzie składała się wyłącznie z treści tekstowych, czy będą przeważały zdjęcia i filmy? Jeśli masz już stronę i zastanawiasz się nad jej przeniesieniem, sprawdź wagę jej plików. Możesz to zrobić wchodząc na katalog FTP, niestety w każdym hostingu panel wygląda nieco inaczej więc nie dam Ci gotowego rozwiązania, ale zawsze możesz zapytać o to support.
- Transfer – transfer to ilość danych przesyłana pomiędzy Twoją stroną, a komputerem użytkownika. Tutaj trudno jednoznacznie określić ile będziesz go potrzebował ponieważ wiele zależy nie tylko od wagi strony, ale w sporej mierze od ruchu jaki będzie ona generować. Na szczęście są hostingi oferujące transfer bez limitu.
- Uptime – jest to czas działania serwera podawany w procentach. 100% oznacza, że serwer działa cały czas bez awarii, 90% oznacza, że przez 10% czasu Twoja strona może być niedostępna. Nie wszystkie firmy podają ten parametr większość trzeba dopytać.
- Obsługiwane technologie – przestarzale technologie mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo strony, ale mogą również uniemożliwiać jej poprawne działanie. Przykładowo starsze wersje php powodują wolniejsze wczytywanie danych oraz mogą uniemożliwić działanie wtyczek lub określonych funkcjonalności wordpress przez brak kompatybilności z najnowszymi aktualizacjami.
- Cena – zwróć szczególną uwagę na podejrzanie tanie oferty, zwłaszcza dużych hostingodawców. Zazwyczaj cena dotyczy tylko pierwszego okresu rozliczeniowego. Czasami jest to dobry pomysł, dla testowych projektów, co do których nie masz pewności jak długo będą kontynuowane. Sam czasem korzystam z takich hostingów. Trzeba tylko pamiętać, żeby na czas przenieść swoje pliki i nie nadziać się na konieczność płacenia znacznie większej stawki w kolejnym roku.
Jakie firmy oferują specjalne hostingi dla stron z systemem wordpress?
Prawdopodobnie nie uda mi się wymienić wszystkich możliwych firm, zresztą nie mam takiego zamiaru. W tym celu będę rozbudowywał zestawienie, które dumnie nazwałem rankingiem hostingów. W tym wpisie chcę Ci tylko podsunąć dwie pewne firmy, które taką ofertę posiadają, żebyś miał porównanie ceny, dostępnej przestrzeni, opcji poprawiających wydajność i bezpieczeństwo, kiedy będziesz porównywał oferty dostępne w sieci.
JCHost
Firma oferuje 3 różne pakiety przygotowane specjalnie z myślą o wordpressie. W każdym z pakietów mamy zapewnioną obsługę aktualnych wersji php, instalator aplikacji, technologię LiteSpeed Cache i Google QUIC.
Konta e-mailowe i bazy danych są nie limitowane, natomiast przestrzeń dyskowa i transfer uzależnia wybrany pakiet.
Cena waha się od 199,99 zł do 399,99 zł netto na rok. Przez pierwsze 7 dni możemy testować działanie hostingu za darmo.
Linuxpl
Firma Linuxpl podzieliła ofertę na dwa pakiety:
- Pakiet Enduser – Dla blogerów, właścicieli pojedynczych stron i sklepów. Pakiet umożliwia uruchomienie 2 stron pod warunkiem, że nie przekroczymy limitu wagi – 2 GB . Miesięczny transfer to 500 GB.
- Pakiet Developer – Dla agencji i freelancerów, tworzących strony zawodowo. Pakiet dla klientów z większym zapotrzebowaniem. Mamy do dyspozycji 20 GB miejsca, transfer bez limitu i brak ograniczeń na ilość instancji wordpressa.
W tym przypadku na darmowe testy mamy pierwsze 14 dni
4 thoughts on “Hosting WordPress – wymarzony hosting dla bloga”
Zdradzisz z jakiego hostingu przenosiles sie? Chyba nie widzialem informacji.
Celowo nie podawałem, nie chcę nikomu robić antyreklamy 🙂
Grzegorz, a co sądzisz o atthost.pl?
Osobiście nie korzystałem, trudno mi się odnieść do tego pytania 🙂