Inne

Porównanie Magento vs Shopify – co powinieneś wybrać?

Wybranie platformy dla swojego sklepu internetowego to bardzo ważny krok. Jest to jednocześnie jedna z pierwszych decyzji, jaką podejmujesz, zakładając biznes e-commerce. Na rynku obecnie istnieje mnóstwo rozwiązań. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej dwóm z nich – Magento oraz Shopify.

Magento i Shopify – porównanie

  • Kod i budowa

Obie platformy różnią się od siebie pod tym względem. Magento korzysta z PHP, podczas gdy w przypadku Shopify wykorzystuje się język-szablon nazwany Liquid – został on oparty na Ruby. Dodatkowo Magento to platforma open source, czego nie można już powiedzieć o Shopify. 

Fakt ten ma duże znaczenie przy wyborze platformy e-commerce. Wdrożenie sklepu Magento pozwoli Ci na większą swobodę w implementowaniu różnych funkcji dzięki otwartemu charakterowi kodu. W przypadku Shopify nie ma takich możliwości, jednak dzięki swojej zamkniętej strukturze sklep zbudowany na tej platformie jest prostszy w obsłudze.

  • Koszty

Shopify to platforma SaaS (software as a service). Oznacza to, że od użytkowników pobierana jest miesięczna kwota różniąca się w zależności od wybranego typu konta:

  1. Basic Shopify – 29 USD/miesiąc.
  2. Shopify – 79 USD/miesiąc.
  3. Advanced Shopify – 299 USD/miesiąc.

Oprócz tego platforma pobiera procent od transakcji zrealizowanych przez takie formy płatnicze jak PayPal czy Braintree. Wynosi ona od 0,5 do 2%. Dla osób zainteresowanych Shopify istnieje także darmowy okres próbny, który trwa 14 dni.

W przypadku Magento dostępne są następujące wersje:

  1. Community Edition – darmowa.
  2. Enterprise Edition – roczny koszt licencji wynosi od 22 000 do 125 000 USD w zależności od rocznych obrotów sklepu.
  3. Enterprise Cloud Edition – roczny koszt licencji wynosi od 40 000 do 190 000 USD w zależności od rocznych obrotów sklepu.

Poszczególne wersje różnią się oczywiście funkcjonalnościami, jednak Community Edition i tak pozwala na wprowadzenie bogatych funkcji i obsługę wielu klientów. Wdrażając sklep Magento, będziesz potrzebował także sam zadbać o hosting – Shopify wszystkim swoim klientom zapewnia hosting współdzielony, który na bieżąco jest dostosowywany do potrzeb użytkownika.

W przypadku wdrożenia sklepów Magento, jak i Shopify, należy brać pod uwagę ewentualne dodatkowe wydatki na stworzenie zamówionych modułów pod specjalne funkcjonalności. O ile nie masz dość zaawansowanych umiejętności programistycznych, prowadzenie sklepu Magento będzie wymagać także zatrudnienia odpowiednich programistów.

Podstawowe funkcjonalności

Zarówno Shopify, jak i Magento oferują podstawowe funkcjonalności, które są wystarczające do prowadzenia sklepu internetowego. Shopify jest jednocześnie znacznie łatwiejszy w konfiguracji i użytkowaniu w porównaniu do Magento. Z drugiej strony Magento posiada znacznie więcej średniozaawansowanych oraz zaawansowanych funkcji wbudowanych w system. W przypadku Shopify często będzie trzeba kupować dodatkowe rozszerzenia o bogatszych funkcjonalnościach. W Magento takie elementy jak personalizacja produktu, zaawansowane przeszukiwanie strony, up i cross-selling są dostępne od razu.

Limit produktów

Wszystkie plany Shopify pozwalają na dodawanie nielimitowanej liczby produktów. Dodatkowo platforma pozwala na ich bezpośrednią integrację z aplikacjami do dropshippingu.

W przypadku Magento użytkownik także może dodawać nielimitowaną liczbę produktów, jednak należy mieć na uwadze limity posiadanego przez siebie serwera. W wielu przypadkach w celu obsługi bogatszego asortymentu konieczne będzie przejście na płatną wersję Enterprise, która jest zauważalnie wydajniejsza.

Wyliczenia opłaty za przesyłki

Obie platformy pozwalają na elastyczne wyliczanie opłat za dostawę. Shopify dodatkowo można zintegrować w tym zakresie z niektórymi narzędziami dropshippingowymi, co pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne obliczenia.

Łatwość w użytkowaniu

Obie platformy posiadają dobrze zaprojektowany interfejs, co każdemu nowemu użytkownikowi pozwoli na sprawną obsługę sklepu.

Podsumowanie

Jak zatem widać, Magento oraz Shopify posiadają świetne funkcje. To, które rozwiązanie wybierzesz, będzie zależało od Twoich potrzeb. Shopify wiąże się ze stosunkowo mniejszym miesięcznym kosztem oraz pozwala na praktycznie samodzielne zarządzanie sklepem. Jednak możliwości zaawansowanej edycji funkcjonalności oraz dostosowania platformy pod własne potrzeby są bardzo ograniczone.

Wdrożenie sklepu na Magento może stanowić z kolei kosztowniejszą inwestycję, jednak da Ci jednocześnie znacznie większą swobodę w dodawaniu nowych funkcji oraz skalowaniu sklepu, co ma duże znaczenie z perspektywy długoterminowego rozwoju firmy.

Podsumowując, można powiedzieć, że Magento w wielu przypadkach będzie lepszym wyborem. Niezależnie od rozmiarów Twojego sklepu, zawsze zapewni Ci stabilność platformy e-commerce.

O autorze:

O Aurora Creation

Aurora Creation od lat pomaga firmom na każdym etapie prowadzenia sklepów internetowych – od stworzenia, poprzez ciągłą optymalizację i rozwój.

W swoim portfolio Aurora Creation posiada zarówno małe sklepy jak i duże międzynarodowe brandy.

Aurora specjalizuje się we wdrożeniach Magento 2, integruje systemy, a także dostarcza hosting. Jako firma stawia na solidność, jakość usług i odpowiedzialność za każdy powierzony projekt.

Reklama
 

 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *